Projekty
Projekt Fénix
Cílem tohoto projektu je vyslat sondu s kamerou do stratosféry, aby z prahu vesmíru zachytila jeho tmu a v ní naši modrou planetu!

Každý z nás někdy snil o tom být astronautem, nebo alespoň přemýšlel, jaký to musí být krasný pocit, vznášet se ve stavu beztíže a sledovat Zemi zvenčí. Většina z nás si myslí, že do té části nebe, kam dopravní letadla nedolétnou, mají výhradní přístup pouze vesmírné agentury. A přitom se při troše snahy můžeme i my, kteří nejsme astronauty ani milionáři, vesmíru alespoň dotknout. Po vypuštění sondy Fénix 1 v září 2011 připravujeme nyní vylepšenou sondu Fénix 2. Pokud se na projektu chcete podílet, napište nám email.
FlashSurfing
Představte si vaší flash paměť, jak cestuje ze státu do státu, od člověka k člověku a každý si z ní může cokoliv stáhnout a cokoliv na ní nahrát. Ve flashsurfingu se z flashky stává moderní vzkaz v láhvi a stejně jako u láhve člověk neví, kam jí proud zanese a kdo si její vzkaz přečte, ani my nevíme, kdo všechno s naší flashkou přijde do styku. Do světa jsme vyslali dvě paměti Nomad Alfa a Nomad Beta, které cestují v poštovních obálkách. Alfa byla poslána do Jeruzaléma, hlavního města Izraele a Palestiny a Beta do Kodaně, hlavního města Dánska. Kam bude směřovat jejich další cesta je jen otázkou adresátů v těchto městech. Jediným pravidlem je, že směr cesty musí být takový, aby obě flashky obešly celý svět a navrátily se po splnění tohoto cíle ke svým majitelům. Podrobněji o pravidlech a principech flashsurfingu se dozvíte na speciálních stránkách, kde můžete sledovat i aktuální pozici Nomadu Alfa a Nomadu Beta.
Čajový domek
Hlavní myšlenkou tohoto projektu je vytvoření čajového domku z recyklovaného materiálu, jakým jsou v tomto případě papírové trubky. Pro veškeré konstrukce budou použity právě pouze tyto papírové trubky s vhodnou volbou spojení. Pro maximální využití domku je snaha navrhnout takovou konstrukci, která dovolí domek rozložit a umístit na libovolné místo nejen v přírodě. Ve své podstatě se jedná o mobilní nomádi čajový domek. Domek bude možné využít nejen k soukromým účelům, ale i jako místo pro veřejnou čajovnu při vhodných společenských událostech.

Čajové domky jsou nejen místo pro relaxaci a vychutnání si čaje. Jedná se především o chrám pro všechny příznivce této starodávné kultury čaje. Každý čajový domek je velká výzva pro současné architekty, protože vytvoření harmonického místa uprostřed dnešní uspěchané doby je čím dál náročnější. Blíže k projektu Františka Bílka najdete zde.
Hola Catalina!
Cílem tohoto projektu je zaslat dopis do Argentiny, kde má naše členka Eva Hovorková vzdálené příbuzné, které však nikdy neviděla a ráda by s nimi navázala kontakt. Její babička má na svoji vzdálenou sestřenici Catalinu, která tam žije, adresu. Právě jí se Eva rozhodla napsat dopis, a to velice zajímavou cestou. 

Vycházíme z informace, že na světě stačí podání 7 rukou, aby se dopis dostal ke svému adresátovi, ať už žije kdekoli. Napíšeme tedy již zmíněný dopis a předáme ho někomu, kdo se bude pohybovat co nejdále směrem k Argentině. A ten ho zase musí předat někomu dál, o kom ví, že cestuje tím směrem…a tak dále…V dnešní době Facebooku a všech jiných sociálních sítí máme situaci oproti naším předkům o dost snadnější, přesto jsme zvědaví, zda a na kolik předání se dopis dostane k naší Catalině. Více k projektu si můžete přečíst zde.
Die MHD Projekt
S využitím nelineárního chování speciálního druhu tekutin (tzv. dilatantní neNewtonská  tekutina) se chystáme vytvořit funkční barevnou 3D vizualizaci hudby - MuzikHochDrei. Tento druh tekutiny se zjednodušeně řečeno chová tak, že zvyšuje svoji viskozitu (jakési vnitřní tření mezi jednotlivými vrstvami) nelineárně a neplatí pro ni tedy Newtonův zákon viskozity. Běžná tekutina se chová tak, že je pořád stejně tekutá, nezávisle na rychlosti proudění, ale tato speciální se chová tak, že čím rychleji proudí, tím je hustší. Obrazně řečeno se tekutina na reproduktoru bude chovat jako by byla živá! Výstupem bude krátký vizuálně a hudebně bohatý filmový snímek. Vychutnejme hudbu nejen akusticky, ale i barevně a hmotně! Více informací k projektu vám sdělí Karel Stejskal.


Projekt Thorondor
Cílem projektu je stanovit český rekord ve výškovém doletu draka. Guinnessova kniha rekordů obsahuje záznam o světovém rekordu Richarda Synergyho, jehož drak dosáhl výšky okolo 4 422 m nad místem vypuštění. Let se uskutečnil 12. srpna 2000 poblíž Kincardine v provincii Ontario v Kanadě. Žádný český rekord v této kategorii zatím není evidován.

V rámci tohoto projektu postavíme draka Thorondor, který bude prvním českým drakem vysokého doletu (Czech High Altitude Kite). Cílem jeho letu bude dosáhnout maximální možné výšky a stanovit tak český rekord. Na draku bude také připevněna miniaturní kamera a data logger zaznamenávající nadmořskou výšku, teplotu, rychlost a pozici. Pokud chcete vědět více informací, či máte zájem se na projektu podílet, kontaktujte Tomáše Černohouse.