Program Expediční kamera 2014

FILMOVÝ FESTIVAL EXPEDIČNÍ KAMERA 
Oslavte s námi odvahu a dobrodružství. 3. ročník oblíbeného cestovatelského festivalu provoní Divišovo divadlo dálkami 8.3.2014.


Filmový festival Expediční kamera je celodenní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech.

1. blok
15:00
Zahájení festivalu
Down the Line
Pygmejové - děti džungle

17:00
3 x jinak o nespoutaných krajích světa
vypráví místní cestovatelé Ondřej Hovádek, Natalie Kalenská a Pavel Štefek 
Chrámový tanec Condong
tančí Natalia Kalenská, která se tento balijský tanec učila přímo od tamějších mistrů


2. blok
18:30
3D projekce: Domino - hra v podkroví Ztraceného světa
Cve Unicycling
Ti z Labského údolí

20:00
Tatry bez limitov
Honnold 3.0
Into the Empty Quarter
Slavnostní ukončení festivalu (21:30)


Mezi jednotlivými promítacími úseky jsou 20 - 30 minutové přestávky, při kterých vás zabaví doprovodný program:
- výstava pohlednic a fotografií cestovatelů z našeho regionu
- prodejní stánek Matahari (indonéské šperky a dekorace)
- občerstvení na celý den zajištěno v podobě exotického kiosku a delikates divadelní kavárny Mathyss


Vstupné: 1. blok (80 Kč), 2. blok (80 Kč), děti mladší 12 let vstup zdarma

Předprodej: Městský kulturní podnik – FIDIKO Žamberk, +420 465 614 583, fidiko@fidiko.czPromítané filmy a doprovodný program:

Condong


Jmenuji se Natalie Kalenska a je mi 26 let. Povoláním jsem tanečnice/profesor tance. Moje první cesta byla v roce 2009 do Indonésie. Tato země mi změnila život a patří dodnes mezi moje nejoblíbenější destinace. Netušila jsem, že sbalit kufr a odletět pryč může být natolik návykové! Od té doby na cestách nejradši objevuji umění a tradice různých národů. Vyhledávám to, co cestovky nenabízí za desetitisíce a vyhýbám se současnému turismu, který dle mého názoru ničí Zemi a kulturu.

  

Více informací o Natalii Kalenské naleznete také na jejích stránkách Matahari.The Empty Quarter


Inspirováni významným britským objevitelem a spisovatelem Wilfred Thesigerem se dobrodruzi Alastair a Leon vydávají na cestu do nitra jedné z největších pouští na světě, do pusté končiny Rub al-Chálí (The Empty Quarter) na Arabském poloostrově. Na rozdíl od obdivovaného hrdiny si nemohou dovolit velbloudy, ale sestaví si vlastní vozík, na kterém přes písčitou a vyprahlou poušť táhnou náklad o váze 300 kg.

Přestože se od dob Thesigera ledacos změnilo, mnoho zůstává neměnné. Vedro, hlad a žízeň , duny a pláně, ticho a noci plné hvězd, místní pohostinnost. Vše Alastair a Leon sdíleli s Thesigerem na jejich 1 600 kilometrovém treku přes Arabský poloostrov. Into the Empty Quarter je moderní pojetí klasického cestovatelského příběhu.

Režie: Alastair Humphreys, Leon McCarron, Velká Británie, 2013, 21 minutTatry bez limitov


Parta slovenských vrcholových sportovců přijímá výzvu aby přepsali dějiny extrémních sportovních výkonů ve Vysokých Tatrách. V drsném počasí se snaží uspět ve své disciplíně. Podaří se jim zdolat zimní přelez legendární tatranské stěny. Snow kayak exhibice dramaticky končí v nemocnici, zimní bouldering je po mnohých pádech nakonec korunovaný úspěchem.

Při historicky prvním B.A.S.E. jumpu ve Vysokých Tatrách z 2633 metrů vysokého Lomnického Štítu tuhla krv v žilách každému členovi týmu. Síla lidské vůle a touha po zdolávaní překážek je ale silnejší než to nejhorší horské počasí a v kritických podmínkách se rodí autentické přátelství. Ve filmu vystupují tito sportovci: lezci Martin Krasňanský a Tomaš Greksák, basejumper Roman Dubský, freestyle kajakáři Peter Csonka a Nina Csonková.

Režie: Josef Pálenik, Slovensko, 2012, 25 minut


Honnold 3.0.


Alex Honnold patří k nejznámějším lezcům této generace. Co ho činí jedinečným je to, že většinu svých výstupů podniká sólo a bez jakéhokoliv jištění. Alex zvládá vysoké bouldery, přelezy těžkých stěn i rychlostní rekordy. Mnoho lidí ho považuje za šílence, který riskuje se svým životem. Ale tento snímek vás přesvědčí, že Alex zvládá extrémní lezení s chladnou hlavou a moc dobře ví, co dělá.

Nyní se Alex chystá na další velký kousek - přelézt Trojici (velké stěny v Yosemitském národním parku Mt. Watkins, El Capo a Half Dome) za méně než 24 hodin. Uspěje? A s jakým časem?

Ocenění: Nejlepší lezecký film, Banff mountain film festival 2013, Nejlepší horolezecký film, Mezinárodní horolezecký festival Teplice nad Metují 2013

Režie: Peter Mortimer, Josh Lowell, USA, 2012, 34 minut


Domino - hra v podkroví Ztraceného světa (3D)


Dokumentární 3D film o objevování nejdelší křemencové jeskyně světa na stolových horách Venezuely. Vědecká expedice na stolové hory venezuelské Guayany je jako domino! Masiv Chimantá je náš hrací stůl, expediční tým složený ze specialistů různých vědeckých oborů, jsou hráči. Každý přikládá své kostky do společného hada poznání nitra Ztraceného světa.

Režie: Marek Audy, Česká republika, 2013, 18 minut


Down the line

Hrstka oddaných Kanaďanů přináší nový sport do svých místních hor, sport, který byl zatím spojován výhradně s Utahem a Alpami: canyoning. Navzdory všem očeká-váním okolí Vancouveru nabízí úžasná místa pro kaňonáře. Na rozdíl od klasických destinací žádný z těchto kaňonů nebyl nikdy prozkoumáván. Nikdo ani neví, kde všude jsou. Dokumentární snímek sleduje Damiena a Lucii v jejich úsilí o “první generaci” průzkumníků kaňonů v okolí Squamishe, sleduje jejich cestu hlubokými tůněmi a nádhernými vodopády. Jejich láska k objevování je nebezpečná a neuvěřitelně zavazující. Poté, co jste v kaňonu, jediná cesta ven je cesta dolů.

Režie: Francois-Xavier“Fix” De Ruydts, Kanada, 2012, 23 minut


Pygmejové - děti džungle


Fotograf Ivan Bulík přešel Afriku skrz na skrz. Jeho sen je však stále v nedohlednu: touží najít a zachytit život a zvyky nejmenších lidí planety - civilizací neposkvrněných Pygmejů. Začíná hledat ve Středoafrické republice, kde ho místní domorodci převedou přes hranice válkou zmítaného Konga. Při dobrodružném přechodu se vyhýbá místním rebelům, pozoruje pralesní slony i nížinné gorily. Nakonec se mu sen plní. Hluboko v džungli se spřátelí s kočujícími Pygmeji, kteří ho zaučí do tradičního způsobu života lovců a sběračů. Jejich radost z hudby, tance a života se zdá nekonečná. Jsou to skutečné nahé děti džungle ohrožované nejen jedním z největších válečných konfliktů od dob II. světové války, ale i naší civilizací, která necitlivě válcuje všechno tradiční...

Ocenění: MFOF 2012 - Grand Prix

Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2011, 53 minut


Cave unicycling


Jeskyňaření a jednokolka? Že vám toto spojení nejde dohromady? Britové Steffan Thomas a Thomas Lupton jezdí na jednokolce již mnoho let a oba jsou také zkušení jeskyňáři, ale teprve nedávno se rozhodli spojit své dvě vášně do nového bizarního a riskantního sportu. Jedni to nazývají “Cave Unicycling”, jiní “Unicaving”, ale většina tomu říká šílenství.Podívejte se na bláznivé kousky, které předvádí se svými jednokolkami v nitru jeskyní. Nebojí se úzkých prostorů, bahna ani tmy.

Režie: Michael Gerrett, Katie Garrett, Velká Británie, 2013, 7 minut