Tuesday, 6 September 2011

Závěrečná zpráva | Fénix 1

Vypuštění sondy
Je sobota 03. 09. 2011, čas 06:00 SEČ a orlická sekce našeho sdružení ve složení Tomáš Černohous a Michal Prokopec vyjíždí ze Žamberka směrem ke geografickému středu České republiky u obce Číhošť. V autě vezou sondu Fénix 1 vyrobenou z extrudovaného polystyrénu v modro-žlutém designu hrací kostky, digitální kamery GoPro® HERO a Toshiba Camileo BW10, GPS lokátor LMX-102, meteorologický balón Hwoyee 1000g, padák RocketMan, láhev helia a celou řadu drobného nářadí, výpočetní techniky a občerstvení. Nervózním pasažérem vozidla je také sám maskot projektu a pilot sondy Myšpulín. Je 06:30 SEČ a brněnská skupina právě vyráží k místu určení. Její osádkou je František Bílek, Eva Hovorková, Veronika Faltová a Ivan Floreš. S touto skupinou přijíždí hlavní fotograf a kameraman akce, mediální guru sdružení, odbornice na stylové doplňky a obrovské množství cateringu a dobré nálady. Je 07:00 SEČ a pražská skupina by měla právě vyjíždět, místo toho snídá a udává dnu velmi pohodový rytmus. Nakonec ale přece auto s Karlem Stejskalem, Jaroslavem Faltusem a Evou Grillovou vyráží na start. Veze s sebou ohřevný sáček, unikátní navazovací dovednosti a klíčová telekomunikační a poziční zařízení. V 08:00 už jsou skoro všichni na místě. Nechybí ani skupina fanoušků projektu a budoucích členů No:madu.


Geografický střed ČR je nádherné místo! Se skvělým zázemím dřevěného altánku, čerstvě posekaným pažitem a krásným počasím, jsme si lepší místo a čas na vypuštění naší sondy nemohli přát! Přijíždí také redaktoři médií (ČT1, Prima, ČTK, Deník) a další volají (ČRO 1, Pce, Leonardo). Příprava sondy k vypuštění proběhla bezproblémově. Bylo potřeba navázat sondu k padáku, napustit balón heliem a sondu pod něj zavěsit. V 09:00 začínáme napouštět, v 09:15 testujeme zařízení GPS, v 09:18 zapínáme a instalujeme kamery a přesně v 09:21 balón vypouštíme. Sledovat jak balón stoupá k nebi je nádherné!Přesun na předpokládané místo dopadu
Jedna z posledních predikcí vypočítala místo dopadu poblíž Velké Bíteše, kam také krátce po vypuštění směřuje pilotní vozidlo. Ostatní směřují do Jinošova a Křižanova. Všichni netrpělivě sledují oblohu a očekávají první poziční informace o místě dopadu. Někteří stihnou také poobědvat: „Jinošov č.p. 12, okres Třebíč, GPS: 49°13'49.552" N, 16°11'36.105" E. Lepší svíčkovou jsem opravdu, ale opravdu nejedl, přitom normální hospoda, vzhledem nic moc,“ dodává tajemník Karel. Pilotní vozidlo se zatím netrpělivě potuluje v okolí Velké Bíteše, sonda je stále nedostupná. I Vodafone si neví rady a stále nás informuje: „ať děláme co děláme, nemůžeme se s volaným číslem spojit, je buď vypnuté, nebo nedostupné. Zkuste to prosím později.“ Faktem je, že pro své pokrytí mobilního internetu v místě dopadu, toho moc nedělá, Jarda by jako náš hlavní spojovatel mohl vyprávět. Ve 12:00 přijíždíme na bítešské náměstí, kde se setkáváme s prima slečnou z televize Prima, když v tom v 12:06 přichází první zpráva SMS s údaji. Místo dopadu je několik desítek metrů východně od Netínského rybníka a zhruba 60 km vzdušnou čarou od Číhoště.Nalezení sondy
Shromáždili jsme se kousek od cesty mezi Netínem a Olší nad Oslavou a vyrážíme pěšky k určeným souřadnicím. Zhruba 60 m od místa dopadu stojí chatka a v ní se pohybuje několik polonahých rekreantů:  „Natahoval jsem tady na louku pásmo a akorát jsem viděl jak ňákej oranžovej padáček tam letí do křoví,“ ukazuje syn,  „tak jsem si myslel, že si tam hrajou s padáčkem sousedovic děti,“ dodává otec. A padáček byl skutečně v křoví vidět. Úspěšně jsme tedy nalezli sondu Fénix 1, která navštívila stratosféru!Kam se poděla všechna videa?
Po vyjmutí obou kamer z neporušené sondy nás ale překvapilo, že se na displeji jedné z nich nic neobjevuje. Obě kamery byly v sondě po nalezení vypnuté, GoPro navíc zcela vybitá a Toshiba téměř zcela nabitá. Po vložení karet do notebooku jsme zjistili, že na GoPro je krátký záznam ukládání kamery do sondy, je slyšet potvrzující hlasy, že všechno funguje, uzavírání sondy, když v tom záznam bez sebemenšího pohybu či manipulace s kamerou končí. Karta z Toshiby nezobrazovala ani na notebooku žádný záznam. Domnívali jsme se tedy, že pravděpodobně došlo k náhlému přerušení nahrávání a neuzavření videí, které tak nejsou na kartách vidět, ale jsou tam fyzicky přítomné. V neděli jsme získali z obou paměťových karet data (2,54 GB z GoPro, 4,44 GB z Toshiby) a binární obrazy obou karet. Obě karty byly před letem smazané a formátované, karta v Toshibě byla navíc zcela nová, předpokládali jsme tedy, že se jedná o data z letu. Po dnešním dekódování těchto dat jsme zjistili, že obnovená data z GoPro jsou různá videa z příprav sondy a data z Toshiby zase různé duplikované varianty jednoho stejného videa z pátečního předletového testu, které mělo reálně jen cca 3 minuty. Jak si ale logicky vysvětlit, že obě kamery byly po vložení do sondy 100 % zapnuté včetně nahrávání a přitom nepořídily žádný záznam? Pravdu o této záhadě by osvětlil snad jen Sherlock Holmes.


Máme ve sdružení dva názory na to, co se mohlo stát. Jedno vysvětlení říká, že se obě kamery přehřály či byla překonána provozní teplota paměťových SD karet krátce po uzavření sondy. V sobotu bylo velké teplo, ještě před svým vypuštěním byla sonda vystavena slunečním paprskům a její stěny byly teplé. Poté se ještě do malého vnitřního sdíleného prostoru vložil ohřevný sáček a sonda se perfektně uzavřela a utěsnila. Druhé vysvětlení je takové, že obě kamery normálně natáčely, ale neuložily záznam, protože došlo k jejich náhlému vypnutí (přehřání/prochladnutí/velký otřes). Některé kamery se takto chovají, pokud se nahrávání nevypne klasicky nahrávacím tlačítkem. Obě vysvětlení znějí logicky, ale zdaleka neodpovídají na všechny otázky: Jak to, že GoPro pořídila záznam, který končí ještě na zemi v uzavřené sondě, ležící v klidu na pracovní krabici, zhruba minutu po zapnutí nahrávání (X teorie o úplném neuložení záznamů díky náhlému vypnutí)? A jak to, že Toshiba nepořídila vůbec žádný záznam (X teorie o přehřátí)? Na tyto otázky se budeme snažit najít odpověď, možná i pomocí rekonstrukce situace na zemi. I nadále také pracujeme na záchraně videí a budeme vás o situaci průběžně informovat.

Jaké jsou výsledky projektu?
Lze vlastně mluvit o úspěchu sondy Fénix 1, když nemáme filmové záznamy, které měla sonda přivézt? Rozhodně ano, a to hned z několika důvodů. Tím, že se nám sonda v pořádku vrátila na zem a že jsme ji bez problémů nalezli, jsme dokázali, že naše forma plug and play přístupu k tomuto projektu může fungovat. Správné vysvětlení problému s kamerami bude pravděpodobně to nejjednodušší vysvětlení a problém tedy také snadno odstranitelný. Fénix 1 byl sestavený z věcí, které lze běžně koupit v našich obchodech. Jeho kouzlo bylo v tom, že jsme jenom poskládali elektroniku do polystyrenové krabičky, nafoukli balón heliem, letěli a pak si krabičku díky jedné smsce se souřadnicemi zase našli. Každý z vás si to může vyzkoušet! Stačí, abyste si ke kamerám koupili balón s padákem, GPS lokátor, sehnali hélium, vyřídili povolení, podali NOTAM a můžete letět! Hodit by se vám také mohlo několik informací k balónům, kalkulátor a predikční systém.

Projekt Fénix byl úspěšný i tím, že na sebe upoutal pozornost nečekaně velkého množství médií všech forem - tisku, rozhlasů a televizí, a tím přispěl svým dílem k popularizaci amatérské vědy a poukázal na to, že jde dělat vědecky vypadající projekt, aniž bychom z toho „dělali vědu“. Věřím, že množství mladých lidí, kteří o projektu z médií slyšeli, se jím nechá inspirovat k nějaké podobné aktivitě. Mediální pokrytí projektu si můžete prohlédnout na těchto stránkách v sekci Média o nás. Brzy také zveřejníme krátký dokumentární film Ivana Floreše, na který získával materiály během celé sobotní akce.


Je tu také jeden ryze interní úspěch Fénixe. Sdružení No:mad totiž vzniklo jako platforma právě pro realizaci tohoto projektu, přitom se nakonec stalo mnohem širším zázemím pro celou řadu dalších aktivit, které si můžete prohlédnout na těchto stránkách. Fénix nám ukázal, že je No:mad životaschopným sdružením a že všichni jeho členové dokáží držet při sobě, výborně se bavit a odvádět při tom skvělou práci. To vše navíc ve svém volném čase a jen díky nadšení pro věc. Tímto bych všem členům rád poděkoval za všechno, čím k realizaci Projektu Fénix přispěli!

A jak je uvedeno na stránkách projektu, nejde ani tak o výsledek, jako o dobrodružství pokusit se udělat něco velmi neobvyklého. A v tom bude No:mad i nadále pokračovat! Jestli chcete zůstat o našich aktivitách informováni, staňte se fanoušky našeho sdružení na Facebooku.

A co bude s Fénixem? Už teď nám v hlavě běhají myšlenky na Fénix 2. Chcete-li se podílet na jeho přípravě, staňte se našimi členy a napište mi email.


Budeme se na vás těšit!


PS: Myšpulín bude věnován autoru Čtyřlístku panu Jaroslavu Němečkovi. Budeme vás informovat!


No comments: